MATURA juz za ... 6.05.2019 9:00 139 Days

„Stairway to haven” - hotel, nasz wspólny projekt polsko-niemiecki

21 marca – w sobotni wieczór - niektórzy uczniowie ZSOiZ w Krobi oczekiwali wraz ze swoimi rodzinami na kolegów z zaprzyjaźnionej szkoły Berufliche Schulen w Bad Wörishofen. Z radością powitali kilku znajomych z poprzedniej wizyty w Niemczech oraz tych, których wcześniej nie mieli okazji poznać. Po krótkim powitaniu przez pana dyrektora Lecha Bema, niemieccy uczniowie udali się do goszczących ich przez tydzień rodzin.

W poniedziałek wszyscy uczestniczący w wymianie zwiedzali Wrocław: Stare Miasto, Sky Tower i Afrikarium.

W kolejnych dniach – w godzinach przedpołudniowych - uczniowie pracowali w szkole. Wykonywali zadnia, które wcześniej sobie wyznaczyli, aby zrealizować projekt „Changes/chances@work”.Każda z czterech grup pracowała solidnie i wszystkie zaplanowane zadania zostały wykonane wzorcowo. A zadań było sporo: przygotowanie modelu pracownika SPA dla zawodów: recepcjonista, kosmetyczka, sprzątaczka, sporządzenie ogłoszeń – ofert pracy do mediów i do urzędu pracy, aplikacji zawodowych – podania o pracę, CV, przygotowanie rozmów kwalifikacyjnych, które następnie zostały sfilmowane.

Popołudnia zarezerwowane były na poznawanie okolicy i wspólne spędzanie czasu wolnego.

Młodzież spotkała się z Burmistrzem Krobi w Pałacu na Fosie i z przedstawicielem Starostwa Powiatowego w Gostyniu. Goście poznawali Krobię podczas gry miejskiej. W czasie wyjazdu do Gostynia - do Auto Muzeum - podziwiali kolekcję starych samochodów, która wzbudziła ogromne zainteresowanie nie tylko męskiej części grupy. We wtorkowe popołudnie uczniowie spotkali się w szkolnej hali na rozgrywkach sportowych.

Tygodniowy pobyt niemieckich gości zakończył wieczór, kiedy to młodzież w formie zabawnej prezentacji pokazała zaproszonym gościom i rodzicom, jak spędzili wspólnie ten czas. Zaprezentowali m. in. jedną z przygotowanych rozmów kwalifikacyjnych. Był to również czas podziękowań za wspólne chwile, gościnę, wsparcie i za organizację tej edycji wymiany szkolnej.

27 marca młodzież niemiecka z żalem opuściła naszą szkołę i oczekuje rewizyty w Bad Wörishofen. Będzie to możliwe już w październiku, kiedy uczniowie polscy i niemieccy będą wspólnie pracować nad realizacją drugiej części projektu w ramach konkursu „Changes/chances@work”, ogłoszonego przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży, którego jesteśmy finalistami.