MATURA juz za ... 6.05.2019 9:00 195 Days

POLSKO - NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY

Tegoroczna wymiana szkolna z uczniami i nauczycielami z Bad Wörishofen według nas, jej uczestników, minęła niezwykle szybko. A to za sprawą czasu, który nieubłagalnie pędził, my czuliśmy się ze sobą fantastycznie i staraliśmy się szanować każdą chwilę spędzoną razem.

Cała wymiana rozpoczęła się przybyciem niemieckich gości do naszej szkoły w poniedziałkowy wieczór 8 kwietnia. Po rozparcelowaniu wszyscy polscy gospodarze udali się do domów ze swoimi partnerami z Niemiec. Zajęcia projektowe rozpoczęły się we wtorek. Młodzież polsko-niemiecka została podzielona na 3 grupy i przez następne dni realizowała na zmianę różnorodne prace zręcznościowe. Mieliśmy okazję: malować i wypalać inicjały w drewnie w krobskim Muzeum Stolarstwa i Biskupizny im. prof. R.T.Hałasa, przyozdabiać gliniane „pisanki” w DPSie w Chwałkowie oraz gotować potrawy w szkolnej klasopracowni gastronomicznej. Ponadto zostaliśmy ugoszczeni przez burmistrza Krobi p.Sebastiana Czwojdę oraz starostę gostyńskiego p.Roberta Marcinkowskiego. Cały czwartek spędziliśmy we Wrocławiu. Najpierw zwiedziliśmy dokładnie miasto, a później mogliśmy nieco odpocząć w ramach czasu wolnego w jednej z wrocławskich galerii handlowych. W piątek dokończyliśmy prace projektowe, czego efektem końcowym było popołudniowe spotkanie z rodzicami i zaproszonymi gośćmi podsumowujące wymianę. Sobotni dzień również możemy zaliczyć do udanych, a to za sprawą wyjazdu całej grupy do Leszna. Mogliśmy się zrelaksować kąpiąc się w krytej pływalni lub grając w kręgle

W taki oto sposób dobiegła końca wymiana uczniowska ze szkołą w Bad Wörishofen. Niedzielnego poranka niemieccy goście ruszyli w drogę powrotną do swojej ojczyzny. Część z nas przy pożegnaniu miała łzy w oczach. Wspólne spotkania wieczorami, integracja, nowe znajomości tak bardzo wryły się nam w świadomość i pamięć, że trudno wszystkim było pogodzić się z końcem wymiany. Liczymy na to, iż kolejne będą równie udane i zabawne jak tegoroczna.

Zajęcia w Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi.

W Muzeum Stolarstwa i Biskupizny uczniowie zwiedzili starą fabrykę mebli oglądając maszyny i narzędzia ręczne używane przez stolarzy na przestrzeni lat. Podziwiali również ludowe stroje biskupiańskie w Biskupiańskiej Izbie. Po zwiedzaniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach rękodzielniczych. Wszystkie grupy wzięły udział w zajęciach piśmienniczych podczas których pisali gęsimi piórami i stalówkami w obsadce. Potem dekorowali drewniane przedmioty: ramki, kubeczki i pudełeczka. Staną się one pamiątką z Muzeum Stolarstwa i Biskupizny i Polski.

GALERIE

W KUCHNI