UA-140650925-1
^ Back to Top
facebook

"MĄDROŚĆ MUSISZ SAM Z SIEBIE WŁASNĄ DOBYĆ PRACĄ" /A. MICKIEWICZ/

Znak Jakości Szkoły 2020

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących 

i Zawodowych w Krobi jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2020".

MATURA JUŻ ZA...

MATURA JUŻ ZA... 4.05.2021 9:00 214 Days

UCZNIOWIE Z PASJĄ

To była podróż życia…

DiscoverEU to inicjatywa Unii Europejskiej mająca na celu promowanie kultury europejskiej oraz podróży koleją wśród młodzieży. Skierowana jest do wszystkich osiemnastoletnich obywateli państw członkowskich. Pozwala im na poznawanie piękna Europy przez okres aż do 30 dni. Program wystartował w 2018 roku. Do tej pory zgłosiło się już prawie 275 tysięcy kandydatów, z czego niecałe 50 tysięcy otrzymało bilety na podróż. Wśród szczęśliwych wybranych znalazłam się również ja.

Moja przygoda trwała od 9 do 19 sierpnia. W tym czasie odwiedziłam Budapeszt, Wiedeń, Florencję i Pizę. Był to mój pierwszy zagraniczny wyjazd. Postanowiłam zaplanować go całkowicie samodzielnie. Jak się później okazało, była to jedna z najlepszych decyzji, jakie kiedykolwiek podjęłam. Codziennie starałam się nie tylko zwiedzać najpopularniejsze atrakcje turystyczne, ale także poznać każde z miast od bardziej lokalnej, autentycznej strony. Chociaż każdego wieczoru wracałam do hostelu wyczerpana, to w środku rozpierały mnie energia i radość po udanym, pełnym wrażeń dniu. Zobaczyłam budynek parlamentu w Budapeszcie, odwiedziłam muzeum poświęcone cesarzowej Sisi w Wiedniu, zrobiłam sobie zdjęcie z Dawidem Michała Anioła we Florencji i Krzywą Wieżą w Pizie. Mogłabym tak wymieniać w nieskończoność. Jak już wspomniałam, podróżowałam sama, lecz prawie nigdy nie czułam się samotna, a to za sprawą ludzi, których w tym czasie spotkałam. Byli to zarówno inni uczestnicy DiscoverEU, z którymi kontaktowałam się wcześniej przez Internet, jak i osoby poznane przypadkowo w hostelach czy nawet na ulicy. Jestem pewna, że bez nich nie doświadczyłabym nawet połowy tego, co teraz mogę zaliczyć do moich najpiękniejszych wspomnień. Najwięcej moich obaw budziła bariera językowa. Na szczęście okazały się one całkowicie nieuzasadnione. Z powodu nieustannego kontaktu z ludźmi, szybko przełamałam moją blokadę i z czasem coraz łatwiej było mi posługiwać się językiem angielskim. Starałam się jak najwięcej rozmawiać i sądzę, że w ten wyjątkowo przyjemny sposób naprawdę poprawiłam swoje umiejętności. Wyjazd ten uświadomił mi, jak bardzo ważna jest w dzisiejszym świecie znajomość języków obcych. Co więcej, warto również znać choć kilka słów i wyrażeń w językach odwiedzanych społeczności. Ludzie bardzo doceniają starania obcokrajowców, by przynajmniej częściowo porozumiewać się w ich języku. Łatwo tym sobie zaskarbić ich sympatię i zawrzeć kolejne znajomości. Mówi się, że podróże uczą i trudno się z tym nie zgodzić. Moja wakacyjna przygoda była nierzadko prawdziwą szkołą przetrwania, co nauczyło mnie samodzielności i odpowiedzialności. Czuję się bardziej świadoma aktualnej sytuacji na świecie. Poznałam dogłębniej historię i kulturę naszego kontynentu. Zniknęła też zupełnie bariera językowa, której tak bardzo się obawiałam. DiscoverEU umożliwiło mi zdobycie wielu nowych doświadczeń, poznanie lepiej samej siebie i świata oraz spełnienie marzeń o podróży życia.

julia 01.jpg julia 02.jpg julia 03.jpg julia 04.jpg julia 05.jpg julia 06.jpg julia 07.jpg julia 08.jpg julia 09.jpg

KOMPETENCJE KLUCZOWE

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

WZOROWY UCZEŃ