UA-140650925-1
^ Back to Top
facebook

"MĄDROŚĆ MUSISZ SAM Z SIEBIE WŁASNĄ DOBYĆ PRACĄ" /A. MICKIEWICZ/

Znak Jakości Szkoły 2020

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących 

i Zawodowych w Krobi jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2020".

MATURA JUŻ ZA...

MATURA JUŻ ZA... 4.05.2021 9:00 214 Days

UCZNIOWIE Z PASJĄ

MA SUKCESY, MA MARZENIA…

Tomasz Rupociński mieszka w Pudliszkach, jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego w Krobi. Od 2011 r. uczęszcza do klasy mundurowej. W tym roku zdaje maturę. Jest cichy i spokojny. Wychowawca dodaje, że to chłopak solidny i rzetelny. Jego największą pasją jest taekwondo.

 

-       Tomku, taekwondo, które uprawiasz, to narodowy sport i tradycyjna sztuka walki Korei. Dlaczego oddałeś się tej dyscyplinie sportowej, a nie np. piłce nożnej?

-       Oddałem się tej dyscyplinie, ponieważ jest oryginalna, inna niż piłka nożna czy siatkówka. Tutaj trzeba liczyć tylko na siebie i to jest w tym sporcie najlepsze. Gdy spotka mnie jakaś przykra porażka, to mam pretensje tylko do siebie, daje mi to też takiego „kopa” do dalszego trenowania, aby poprawić swoje błędy i stawać się coraz lepszym zawodnikiem.

-       Jakimi zasadami kieruje się zawodnik taekwondo?

-       Grzeczność, uczciwość, wytrwałość, samokontrola, odwaga, niezłomny duch - to właśnie jedne z najważniejszych zasad. Są one bardzo ważne dla adepta taekwondo. Uczą, jak odnosić się z szacunkiem do osoby starszej stopniem, pomagać innym, a także wielu bardzo ważnych rzeczy.

-       Na strukturę taekwondo składają się ćwiczenia formalne, wolna walka, techniki samoobrony i techniki rozbić twardych przedmiotów. Powiedz coś więcej na ten temat.

-       Pierwszym elementem taekwondo są układy formalne „TUL”. Są to formy ruchowe zawierające techniki ataku, obrony i samoobrony. W taekwondo wyróżniamy 24 układy formalne oraz dwa podukłady niewchodzące w skład głównego kanonu układów. Są formą walki bez przeciwnika, dzięki czemu można wykonywać zawarte w nich techniki (uderzenia, bloki, kopnięcia). Kolejnym elementem są walki. Walki dzielą się na Semi Contact i Light Contact. Walka Semi Contact nastawiona jest głównie na szybkość zawodników i przerywana jest za każdym razem, gdy sędzia zauważy czyste trafienie jednego zawodnika. Walka Light Contact to już poważniejsza forma walki, przeważnie składa się z dwóch rund trwających dwie minuty. Zawodnicy mogą doprowadzać do dłuższego kontaktu z przeciwnikiem, walka nie jest przerywana, gdy sędzia zauważy czyste trafienie, dopiero po dwóch rundach ogłaszany jest werdykt. Zawodnicy oczywiście walczą w ochraniaczach na stopy, piszczele, krocze, muszą posiadać rękawice, obowiązkowy jest również kask. W taekwondo występują również techniki samoobrony zaczynające się od najłatwiejszych kombinacji, a kończące się na skomplikowanych i trudnych do wykonania dla początkujących adeptów. Ostatnim i najbardziej efektowym elementem są rozbicia twardych przedmiotów, przeważnie są to deski, lecz mogą być również dachówki, suporeksy, cegły itp. To wspaniały pokaz siły i techniki zawodnika. Technik rozbijania jest bardzo dużo, używa się do tego rąk i nóg. Wielcy mistrzowie potrafią rozbijać deski palcami rąk.

-       Jak to się zaczęło? Kto zachęcił Cię do treningów?

-       Na pierwszy trening zaprowadził mnie tata. Byłem ciekawy, na czym on będzie polegać. Minął tydzień, drugi i kolejne miesiące ciężkich ćwiczeń. W końcu nadarzyła się okazja, aby pojechać na zawody. Rodzice zgodzili się i pojechałem. Byłem bardzo zestresowany, bałem się. Zdobyłem jednak swoje pierwsze doświadczenia. Na kolejnych zawodach wywalczyłem swój pierwszy medal, było to 25.11.2007 r. w Gorzowie Wielkopolskim - Puchar Polski.

-       W jakim klubie trenujesz? Jak często masz treningi? Ile godzin dziennie ćwiczysz?

-       Moim aktualnym klubem jest rawicka Akademia Taekwon-do IN-NAE, a trenerem jest Paweł Jóska. W klubie są osoby, które pomagają mi w treningach, doradzają, nad czym jeszcze muszę popracować. Atmosfera w klubie jest świetna. Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu. W domu ćwiczę codziennie, wykonuję ćwiczenia siłowe i kondycyjne. Raz w tygodniu staram się pojechać na basen, jest to dla mnie taka forma relaksu.

-       Ile lat już trenujesz taekwondo?

-       Taekwondo trenuję już 7 lat. Co tu więcej powiedzieć, szybko ten czas leci.

-       Jak wyglądały pierwsze treningi? Jacy byli Twoi trenerzy i jakie stawiali przed Tobą wymagania?

-       Pierwszy trening był bardzo ciężki, pamiętam go do dzisiaj. Wykonywaliśmy wiele nowych i nieznanych dla mnie ćwiczeń, radziłem sobie z nimi z trudnością, lecz po kilku miesiącach ciężkiej pracy widać już było efekty. Ćwiczenia te stały się dla mnie łatwiejsze do wykonania i chciałem poznać ich więcej. Wychodząc z sali, byłem bardzo zmęczony, ale myślałem już o kolejnym treningu, aby znowu dać z siebie wszystko. Wymagania trenera były ogromne: 30 pompek dla młodego adepta to duże wyzwanie (to jeden z przykładów). Po jakimś czasie cel został osiągnięty, jednak trener stawiał nowe, coraz trudniejsze wyzwania przede mną. Zawsze wymagał dużo, ale nie tylko ode mnie, od wszystkich. Był bardzo wymagający.  

-       Sam jesteś trenerem taekwondo. Powiedz coś o swoich uczniach.

-       Uczucia związane z bycia trenerem są fajne, jest bardzo miło przekazywać innym swoje umiejętności. Bycie trenerem to również odpowiedzialne zadanie. Teraz sam wymagam od innych i muszę mieć nad wszystkim kontrolę. Jestem odpowiedzialny za podopiecznych na treningu, jak również poza nim, aby nie wykorzystywali posiadanych umiejętności, np. w szkole między rówieśnikami. Dobrze wiem, jak to jest, gdy kolega mówi: „Ćwiczysz coś, to pokaż”. Trzeba się umieć oprzeć takim pokusom. Należy wierzyć we własne umiejętności. W treningach pomaga mi Natalia Nowicka, jest dużym wsparciem dla mnie i dzieciaków.

-       Jaki stosunek do Twoich treningów mają rodzice? Co na to Twoi przyjaciele, znajomi?

-       Rodzice są dumni z tego, że jestem trenerem mimo młodego wieku. Doceniają to, co robię. Gdy potrzebuję ich pomocy, to zawsze mi pomagają. Lubią słuchać, gdy opowiadam o tym, co dzieje się na treningach. Znajomi podziwiają mnie, że podjąłem się takiego zadania, jakim jest trenowanie innych, jest to bardzo zobowiązujące.

-       Jakie szczególne cechy trzeba posiadać, aby stać się dobrym zawodnikiem taekwondo? Według mnie trzeba mieć chęci do trenowania, a reszta sama przyjdzie z czasem. To nie jest tak, że ktoś przychodzi na treningi i mówi, że chce zostać Mistrzem Polski. Nie, to tak nie działa, nie na tym to polega. Czasami trzeba sobie odpuścić jakąś imprezę z kolegami i iść pobiegać, nieważne, że akurat pada deszcz, przecież nie jesteśmy z cukru. Moim zdaniem lepiej trenować, uprawiać sport, niż chodzić po okolicy i robić z nudy jakieś głupie rzeczy.

-       Jakie są Twoje największe sukcesy? Z którego jesteś najbardziej dumny?

-       Moim największym sukcesem jest Mistrzostwo Europy, które udało mi się zdobyć w Davos. Jestem bardzo dumny z tego tytułu. Uczucie, gdy wręczany zostaje Puchar, jest bezcenne. Początkowo nie mogłem w to uwierzyć, że mi się udało. Od 2008 r. kilkakrotnie stawałem na podium Mistrzostw Polski. Mam też sukcesy w randze Pucharu Polski, a także wielu innych szczebli, między innymi Powiatu Leszczyńskiego i Wielkopolski.

Moje sukcesy:

-       II miejsce - Puchar Polski Taekwon-do, Dolsk 09.11.2013r.

-       I miejsce - Mistrzostwa Polski Taekwon-do, Oleśnica 14.04.2012r.

-       I miejsce - Puchar Polski Taekwon-do, Wrocław 03.12.2011r.

-       I miejsce - Leszczyńskie Mistrzostwa Taekwon-do, 29.01.2011r.

-       I miejsce - Mistrzostwa Polski Taekwon-do, Brzeg Dolny 03.04.2011r.

-       I miejsce - Wielkopolskie Mistrzostwa Taekwon-do, Gostyń 05.05.2011r.

-       II miejsce - Puchar Polski Taekwon-do, Ostrów Wielkopolski 28.11.2010r.

-       II miejsce - Mistrzostwa Polski Moo Duk Kwan Tang Soo Do, Brodnica 20.11.2010r.

-       II miejsce - Mistrzostwa Polski Taekwon-do, Oborniki Śląskie 21.03.2010r.

-       III miejsce - Regionalne Mistrzostwa Taekwon-do, Piaski 25.10.2009r.

-       III miejsce - Wielkopolskie Mistrzostwa Taekwon-do, Pudliszki 08.02.2009r.

-       I miejsce - Mistrzostwa Europy Taekwon-do, Davos 3-5.04.2009r.

-       II miejsce - Mistrzostwa Polski Taekwon-do, Wrocław 09.05.2009r.

-       I miejsce - Powiatowe Mistrzostwa Taekwon-do, Borek Wielkopolski 21.05.2009r.  

-       I miejsce - Regionalny Turniej Taekwon-do, Borek Wielkopolski 09.11.2008r.

-       II miejsce - Puchar Polski Taekwon-do, Oława 30.11.2008r.

-       II miejsce - Mistrzostwa Polski, Krobia 11.05.2008r.

-       I miejsce - Polish Open, Oborniki Śląskie 09.03.2008r.

-       I miejsce - Wielkopolskie Mistrzostwa Taekwon-do, Pudliszki 20.01.2008r.

-       I miejsce - Gwiazdkowe Mistrzostwa Taekwon-do (VI. Puchar Dolnego Śląska) Wrocław 15.12.2007r.

-       III miejsce – Puchar Polski, Gorzów Wielkopolski 25.11.2007r.

-       Imponujący dorobek.

-       Dziękuję.

-       Jakie są jeszcze Twoje marzenia związane z taekwondo? Co jeszcze chciałbyś osiągnąć?

-       Marzenia związane z taekwondo... No, oczywiście chciałbym zostać Mistrzem Świata, ale to jest trudny temat. Wyjazd na takie zawody jest poważnym wyzwaniem, wiąże się to z długimi miesiącami treningów, a poza tym potrzebna jest pomoc finansowa, o którą teraz jest coraz trudniej.

-       Mam nadzieję, że Twoje marzenia się spełnią. Czy masz jeszcze czas na inne zajęcia, zainteresowania?

-       Tak, znalazł się jeszcze czas, aby zacząć przygodę z boksem. Treningi są zupełnie inne niż w taekwondo. Dzięki boksowi poznałem wielu nowych ludzi, którzy już od pierwszych zajęć pomagali mi w nowych dla mnie ćwiczeniach. Dużo czasu poświęcam także na treningi kalisteniki (ćwiczenia z własną masą ciała). Ta forma ćwiczeń jest już powoli zapominana przez młodych ludzi, którzy wolą iść na siłownię i „machać żelastwem”. Kalistenika jest zdrową formą treningu, pod warunkiem że nie przesadza się z ćwiczeniami. W naturalny sposób wzmacnia stawy i buduje mięśnie.

-       Dziękuję za rozmowę.

-       Dziękuję.        

Iwona Ostach

KOMPETENCJE KLUCZOWE

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

WZOROWY UCZEŃ