UA-140650925-1
^ Back to Top
facebook

"MĄDROŚĆ MUSISZ SAM Z SIEBIE WŁASNĄ DOBYĆ PRACĄ" /A. MICKIEWICZ/

Znak Jakości Szkoły 2020

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących 

i Zawodowych w Krobi jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2020".

MATURA JUŻ ZA...

MATURA JUŻ ZA... 4.05.2021 9:00 214 Days

UCZNIOWIE Z PASJĄ

Lekcje regionalne

W ramach realizowanego przez Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi projektu „Śrendziny na Biskupiznie” 14 listopada 2016 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi odbyły się lekcje regionalne.

Młodzież pierwszych klas licealnych uczestniczyła w zajęciach rękodzielniczych, które poprowadziły „Biskupianki w podróży”, miłośniczki strojów i kultury biskupiańskiej, czyli Daria Andrzejewska i Magdalena Wojciechowska.

Obie Panie przybyły do szkoły w ubraniach stylizowanych na stroje biskupiańskie (miały na sobie m.in. suto marszczone spódnice), przyniosły też materiały potrzebne na zajęcia warsztatowe. W starej walizce znajdowały się ludowe fartuchy i bluzki, torebka, mufka oraz małe poduszki. Rzeczy te ozdobione były haftowanymi lub malowanymi motywami biskupiańskimi i wzbudziły duże zainteresowanie młodzieży. Zawartość wiklinowych koszy stanowiły zaś lniane poszewki, pędzle, farby akrylowe i siano. Zadaniem uczniów było wypchanie poszewek sianem, zszycie ich oraz pomalowanie narysowanego motywu kwiatowego zaczerpniętego z „Katalogu wzorów haftów biskupiańskich”. Początkowo licealiści mieli dużo frajdy z tworzenia pachnących siankiem poduszek, ale później, kiedy w ruch poszły pędzle i farby, wszyscy pracowali w dużym skupieniu. Niektóre rękodzieła wyszły naprawdę piękne, a ich autorzy czuli ogromną satysfakcję z wykonanej pracy.

W trakcie zajęć malowania na tkaninie zaproszone Biskupianki z fascynacją opowiadały o strojach i tradycjach naszego regionu. Lekcje folkloru niewątpliwie w atrakcyjny sposób przybliżyły uczestnikom warsztatów dziedzictwo kulturowe Biskupizny.

GALERIA

KOMPETENCJE KLUCZOWE

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

WZOROWY UCZEŃ