UA-140650925-1
^ Back to Top
facebook

"MĄDROŚĆ MUSISZ SAM Z SIEBIE WŁASNĄ DOBYĆ PRACĄ" /A. MICKIEWICZ/

Znak Jakości Szkoły 2020

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących 

i Zawodowych w Krobi jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2020".

MATURA JUŻ ZA...

MATURA JUŻ ZA... 4.05.2020 9:00

UCZNIOWIE Z PASJĄ

Artykuły

Harry Potter i Przeklęte Dziecko

Jack Thorne

„Harry Potter i Przeklęte Dziecko”

„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” jest kontynuacją serii ze świata Harry'ego Pottera. To już ósma część uniwersum czarodziejów. Jej autorem jest Jack Thorne. Na wstępie warto zaznaczyć, że tak naprawdę to scenariusz do sztuki filmowej autora, a nie powieść, jak w przypadku poprzednich części autorstwa J.K. Rowling. Wiąże się z tym brak długich opisów miejsc akcji czy emocji bohaterów i to jest jedyny minus, jaki mogę zarzucić Thornowi.

Akcja toczy się dwadzieścia dwa lata po słynnej bitwie o Hogwart. Harry jest już przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trojga dzieci. Gdy on zmaga się z natrętnie powracającymi widmami przeszłości, jego najmłodszy syn – Albus Severus Potter mierzy się z rodzinnym dziedzictwem, którego nigdy nie chciał przyjąć. Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie, że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony.W ten sposób „ten, który ma moc pokonania czarnego pana”, musi ponownie walczyć z siłami ciemności.

Książka ukazuje także losy innych bohaterów powieści. Możemy obserwować, jak nasi ulubieńcy, będąc już dorosłymi ludźmi i rodzicami, radzą sobie z przeciwnościami losu. Najbardziej intrygującym wątkiem jest powrót dawnych bohaterów, jak chociażby Severusa Snape'a. W wyniku różnych sytuacji, konfliktów oraz za namową przyjaciół Albus podróżuje w czasie i zmienia rzeczywistość. Myślę, że każdy fan serii chociaż przez chwilę zastanawiał się, co by było, gdyby np. Cedrik Diggory przeżył. Na to i wiele podobnych pytań odpowiedź znajdziemy właśnie tutaj. Albus ingeruje bowiem w przeszłość, a straszliwe skutki dosięgają teraźniejszości.

Warto też nadmienić, że możemy tu zobaczyć swoich ulubieńców w zwyczajnych życiowych rolach. Mierzą się z codziennością zwykłego świata, pracują, mają rodziny, ale też problemy i konflikty, które trzeba rozwiązać. Nie wszystko można załatwić za pomocą magii. W utworze ponownie zostają ukazane wartości, za które miliony ludzi na świecie pokochało Harrego: miłość, przyjaźń, poświęcenie i oddanie.

Książka jest ogromnym smaczkiem dla czytelników poprzednich odsłon przygód Harry'ego i jego przyjaciół. Jestem pewien, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, począwszy od losów potomków Pottera oraz samego Pottera, poprzez losy jego przyjaciół, a także różne możliwe scenariusze na zasadzie - co by było, gdyby… Prawdziwy Poteromaniak wykorzysta okazję, by znów mieć szansę powrotu do swojego ulubionego świata. Dlatego gorąco zachęcam do przeczytania książki, a Jackowi Thornowi pragnę powiedzieć tylko jedno... chapeau bas.

KOMPETENCJE KLUCZOWE

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

WZOROWY UCZEŃ