MATURA juz za ... 6.05.2019 9:00 140 Days

SOS dla środowiska!

Uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, w dniu 24 października 2018 roku, wzięli udział w organizowanej przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego kampanii informacyjno-edukacyjnej pn. „SOS dla środowiska, czyli segregujący, oszczędny, świadomy” – edycja IV.

KZGRL jest odpowiedzialny za odbiór, zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie 18 gmin południowej Wielkopolski, ale również za prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych, w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, a w szczególności w zakresie prawidłowej ich            segregacji.

Edukator - Beata Bartosiak - z ETADO - w czasie warsztatów omówiła zasady segregacji, ze zwróceniem uwagi na odpady opakowaniowe, biodegradowalne, ale również na odpady, które powinny trafiać do PSZOK.  Odpady - przedmioty niepotrzebne, które wyrzucamy, bo spełniły swoją rolę, popsuły się, porwały, zniszczyły lub przestały być modne. W czasie zajęć został omówiony proces recyklingu, który wymaga zaangażowania wielu osób i technologii. Zobrazowany został cykl obiegu surowców oraz etapy recyklingu, które wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Uczniowie oglądali  próbki półproduktów i produktów recyklingu - płatki, granulat PET, preformy.  Przedstawiono system odbioru i zagospodarowania odpadów na terenie KZGRL. Uczestnicy mieli okazję nabrać praktycznej umiejętności segregacji odpadów.  Poruszono problem palenia ich w kotłach domowych i konsekwencje tego dla atmosfery ziemskiej i dla zdrowia nas wszystkich. W czasie zajęć uczniowie każdej klasy narysowali symbol recyklingu na EKO-banerze.