MATURA juz za ... 6.05.2019 9:00 146 Days

Heliosi z Biskupizny najlepsi w Polsce!!!

Dziesięcioro uczniów ZSOiZ im. Ziemi Krobskiej w Krobi wzięło udział w ogólnopolskim konkursie pod hasłem „Postaw na Słońce”, organizowanym przez Fundację Bank Ochrony Środowiska. Konkurs podzielony został na dwa etapy. Pierwsza faza opierała się na teoretycznej wiedzy dotyczącej odnawialnych źródeł energii, w szczególności ogniw fotowoltaicznych. Amelia Gronowska i Aleksandra Goździk tak oto relacjonuję to, czego udało im się wraz z koleżankami i kolegami dokonać.

Ogromna wiedza, którą nabyliśmy, przydała nam się podczas realizacji zwłaszcza drugiego etapu. Polegał on na podzieleniu się nią z ludźmi z naszego społeczeństwa. Odwiedziliśmy sześć domów jednorodzinnych, dla których wspólnie zaprojektowaliśmy mikro-instalacje fotowoltaiczne. Potrzebne do tego były zapał i czas, ponieważ obliczenia nie należały do najłatwiejszych. Ponadto przeprowadziliśmy kampanię promującą odnawialne źródła energii, głównie fotowoltaikę. Na konferencji, którą zaaranżowaliśmy dla lokalnej społeczności, pojawili się eksperci, którzy chętnie odpowiadali na pytania. Nasza praca, jak i ogromny wkład ze strony pani opiekun – Barbary Ptak – zostały docenione. W obu etapach zajęliśmy zaszczytne pierwsze miejsca. Dodatkowo w klasyfikacji Grand Prix zdobyliśmy najwyższą liczbę punktów, plasując się na samym szczycie. Oprócz nas w konkursie wzięło udział prawie 80 innych drużyn z całej Polski.

4 października mieliśmy zaszczyt odebrać nagrody w gmachu Ministerstwa Środowiska, pod którego patronatem odbywał się konkurs. Z uśmiechem na twarzach cała drużyna wraz  z panią Barbarą Ptak, opiekunką naszego projektu, panem dyrektorem Lechem Bemem oraz panem Januszem Sikorą – etatowym członkiem zarządu powiatu gostyńskiego, udała się do Warszawy. Po długiej podróży odebraliśmy nagrody i dyplomy, na oficjalnej gali, na której obecni byli przedstawiciele Fundacji BOŚ oraz wiceminister środowiska. W każdym możliwym aspekcie okazaliśmy się niepokonani. Nieczęsto zdarza się, by te same drużyny zajęły pierwsze miejsca we wszystkich trzech ocenianych kategoriach – w etapie pierwszym i drugim oraz w ogólnej klasyfikacji Grand Prix. My, Heliosi z Biskupizny, dokonaliśmy tego! Dumni i usatysfakcjonowani udaliśmy się na poczęstunek, by później skorzystać z pobytu w Warszawie i zobaczyć Pałac Kultury i Nauki. Zmęczeni, lecz zadowoleni wróciliśmy do swoich domów.

Jesteśmy wdzięczni pani Barbarze Ptak i innym nauczycielom, za wsparcie i pomoc w osiągnięciu celu, który z początku wydawał nam się bardzo odległy, wręcz niemożliwy do zrealizowania. Myślimy, że udział w tym projekcie dał każdemu z nas szanse na poznanie swoich możliwości. Wiele się nauczyliśmy i jesteśmy pewni, że zaowocuje to w niedalekiej już przyszłości.

heliosi 01.jpg heliosi 02.jpg heliosi 03.jpg heliosi 04.jpg heliosi 06.jpg heliosi 07.jpg heliosi 09.jpg heliosi 11.jpg