UA-140650925-1
^ Back to Top
facebook

"MĄDROŚĆ MUSISZ SAM Z SIEBIE WŁASNĄ DOBYĆ PRACĄ" /A. MICKIEWICZ/

MATURA

MATURA juz za ... 6.05.2019 9:00

Znak Jakości Szkoły 2016

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących
i Zawodowych w Krobi
jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2016".

UCZNIOWIE Z PASJĄ

Artykuły

Konferencja na temat fotowoltaiki

W poniedziałek 29 maja w auli naszej szkoły odbyła się konferencja pod tytułem „Zarabiaj na Słońcu”. Została ona przygotowana w związku z ogólnopolskim konkursem organizowanym przez Fundację Bank Ochrony Środowiska, w którym udział bierze dziesięcioosobowa grupa uczniów klas II Liceum Ogólnokształcącego. Od listopada Szkolny Zespół Konkursowy pod nazwą „Heliosi z Biskupizny” realizuje zadania konkursowe.

Ostatnim było właśnie przygotowanie konferencji dla mieszkańców Krobi i okolic. W spotkaniu wzięli udział m.in. senator RP pan Marian Poślednik, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Gostyniu i Gminy Krobia oraz zainteresowani fotowoltaiką przedsiębiorcy i osoby prywatne.

Do pracy przy tym wydarzeniu włączył się Samorząd Gminy Krobia, co niewątpliwie podniosło rangę tego spotkania, a także członkom zespołu pomogło wykonać zadanie na najwyższym poziomie. Celem konferencji było upowszechnianie wiedzy o odnawialnych źródłach energii, a szczególnie o fotowoltaice, oraz wskazywanie na korzyści ekonomiczne i środowiskowe, jakie niesie korzystanie z tych źródeł.

Konferencja składała się z kilku części. Pierwsza wyjaśniała pojęcie odnawialnych źródeł energii oraz pokazywała problemy, jakie niesie wykorzystywanie nieodnawialnych źródeł energii. Tymi zagadnieniami zajęli się „Heliosi z Biskupizny”. Na konferencję zostali zaproszeni też eksperci, przedstawiciele firm zajmujących się fotowoltaiką. Z Pleszewa przyjechał pan Dawid Goliński z panią Jadwigą Matysiak z firmy Goodenergy. Zadaniem pana D. Golińskiego było przedstawienie informacji o fotowoltaice, nowych technologiach i tego, co trzeba wiedzieć, aby zainstalować system fotowoltaiczny. Te informacje zostały przedstawione w drugiej części konferencji. Ciekawą niespodzianką, którą „Heliosi z Biskupizny” zaplanowali w tej części spotkania, był nagrany filmik pt. "Jak to robią w Bawarii?". Od kilku już lat ZSOiZ w Krobi współpracuje z Berufliche Schulen w Bad Wörishofen w powiecie Unterallgäu w Bawarii. Jeden z nauczycieli partnerskiej szkoły od lat pozyskuje prąd ze Słońca, więc uczniowie postanowili zadać mu kilka pytań dotyczących fotowoltaiki. Odpowiedzi zostały przetłumaczone i umieszczone na nagraniu. Filmik stał się częścią konferencji i wzbudził spore zainteresowanie.

O podłączeniu do sieci energetycznej, możliwościach zarabiania na produkcji prądu, o tym, kim jest prosument oraz o możliwościach dofinansowania mikroinstalacji ze źródeł publicznych mówili pan Dariusz Kałużny z firmy NUVARRO i pan Adam Tycz z firmy FreeVolt z Bydgoszczy. W tej części konferencji głos zabrał także pan Łukasz Burkiewicz, który mówił o swoim doświadczeniu bycia prosumentem.

Zebrani na auli goście otrzymali sporą porcję wiedzy o fotowoltaice i korzyściach, jakie niesie wykorzystywanie jej do produkcji prądu.

Konferencję zakończyła prezentacja portalu konkursowego postawnaslonce.pl oraz projektów wykonanych przez Szkolny Zespół Konkursowy dla sześciu domów jednorodzinnych.
Po zakończeniu tej części konferencji uczestnicy mogli jeszcze porozmawiać z ekspertami i takich rozmów odbyło się wiele. Specjaliści od fotowoltaiki rozdali wiele wizytówek, więc jest szansa, że panele fotowoltaiczne pojawią się także w naszej okolicy.

Ostatnim elementem spotkania był miły poczęstunek, który przygotowany został także dzięki współpracy z Gminą Krobia.

konferencja 1.jpg konferencja 2.JPG konferencja 3.JPG konferencja 4.JPG konferencja 5.JPG konferencja 6.JPG

KOMPETENCJE KLUCZOWE

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

WZOROWY UCZEŃ