MATURA juz za ... 6.05.2019 9:00 202 Days

Postaw na Słońce!

Od grudnia 2016 roku grupa uczniów klas II Liceum Ogólnokształcącego w ZSOiZ im. Ziemi Krobskiej w Krobi bierze udział w ogólnopolskim konkursie „Postaw na Słońce” organizowanym przez Fundację Bank Ochrony Środowiska.

Tworzymy grupę pod nazwą „Heliosi z Biskupizny”. Naszą opiekunką jest pani Barbara Ptak. Głównym celem tego konkursu jest upowszechnianie wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych, jakie daje wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, a szczególnie ogniw fotowoltaicznych, ale także pomp ciepła, biomasy, kolektorów słonecznych czy małych elektrowni wiatrowych.

Organizator konkursu, czyli Fundacja BOŚ, wyznaczył nam wiele zadań, które musimy wykonać w dwóch jego etapach.

I etap: Energia Słońca dla domu.

II etap: Zarabiaj na Słońcu – promocja instalacji OZE na przykładzie mikroinstalacji fotowoltaicznych.

W pierwszej kolejności musieliśmy między innymi:

-             posiąść wiedzę na temat odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii,

-             dowiedzieć się, jakie są skutki dla środowiska korzystania z nieodnawialnych źródeł energii,

-             sprawdzić, czym grozi wyczerpywanie się nieodnawialnych źródeł energii,

-             przeprowadzić analizę energetyczną sześciu domów jednorodzinnych w celu zaprojektowania dla nich mikroinstalacji fotowoltaicznej,

-             poznać sposoby dofinansowania budowy instalacji fotowoltaicznych,

-             przemyśleć sposoby oszczędzania energii elektrycznej.

Działania te wymagały sporego zaangażowania z naszej strony i wiele pracy. Musieliśmy to wszystko opisać w ośmiu raportach i wysłać do oceny.

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi dowiedzieliśmy się, że nasza grupa projektowa zajęła pierwsze miejsce w I etapie konkursu! „Heliosi z Biskupizny” na czele !!!

Obecnie planujemy i realizujemy dalsze działania związane z drugim etapem konkursu. Musimy przygotować:

-             kampanię promującą OZE i fotowoltaikę w naszej szkole,

-             apel szkolny,

-             lokalną kampanię promującą konferencję uczniowską,

-             konferencji dla społeczności lokalnej.

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich zainteresowanych na konferencję organizowaną przez zespół projektowy „Heliosi z Biskupizny” . Odbędzie się ona w dniu 29 maja 2017 roku o godzinie 17.00 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Ziemi Krobskiej w Krobi.

Szczegółowy program konferencji będzie dostępny na stronie internetowej ZSOiZ w Krobi oraz na stronie internetowej Gminy Krobia.

Serdecznie zapraszamy!

Znowu będzie sporo pracy, ale przecież warto ją podjąć, bo cel jest szczytny!

Projekt jest realizowany pod patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Fundacji Bank Ochrony Środowiska.